Czym jest plecak biegowy?


Bieganie jest popularną formą aktywności fizycznej. Redukuje tkankę tłuszczową, modeluje sylwetkę, poprawia krążenie i zwiększa wydolność organizmu. Podczas półgodzinnego joggingu jesteśmy w stanie wytrzymać bez wody i jedzenia. Co, jednak jeśli jesteśmy zwolennikami tzw. trail runningu? W takim wypadku powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety. Gdy podczas treningu chcemy zrobić sobie przerwę, posilić się lub ugasić pragnienie, niezbędnym przedmiotem jest plecak biegowy. Czym właściwie on jest i jakie spełnia funkcje?

Niezbędne rzeczy w zasięgu ręki

Plecak do biegania to nic innego jak komora z szelkami, którą zakłada się na plecy, biegając na krótkich, jak i dłuższych dystansach. Posiada liczne kieszenie, w których możemy schować akcesoria, bez których nie wyobrażamy sobie joggingu np. odtwarzacz mp3, a także bidon z napojem i batony energetyczne. W każdym momencie możemy zatrzymać się i skromnym posiłkiem uzupełnić nagły spadek cukru we krwi.

Konstrukcja niektórych plecaków stwarza możliwość nawadniania organizmu w czasie trwania aktywności. Wbudowany bukłak z rurką i ustnikiem wystarczy wypełnić ulubionym płynem.

Niektóre z modeli wzbogacone zostały o dodatkowe kieszenie na kijki. Wśród biegaczy znajdują się bowiem tacy, którzy preferują bardziej urozmaicone przemierzanie górskich terenów.

Plecak biegowy – pojemność

Sklepy sportowe oferują różne rozmiary plecaków. To, na jaką pojemność się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas. Przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy preferujemy biegi długodystansowe, czy też ograniczamy się do krótkiego wysiłku? Półtoralitrowe plecaki biegowe świetnie sprawdzają się podczas rekreacyjnego treningu. Maratony wymagają większej ich pojemności. Projektowane są nawet modele mieszczące 12 L zawartości. Wtedy można zabrać ze sobą nawet kurtkę przeciwdeszczową.