Jak wybrać dobre buty i ekwipunek na wyprawy w góry


Góry mają magiczną moc terapeutyczną i naprawdę można tu odpocząć, męcząc się fizycznie i przesuwając swoje granice, wspinając się na wyżyny własnej sprawności. Warto o tym pamiętać i wybierać właśnie taki aktywny czas, szczególnie jeżeli w życiu rozgości się zbyt dużo stresu i niepokoju. W góry można ruszyć spontanicznie, ale nigdy nie należy robić tego na wariata. To zdecydowanie bardziej wymagające środowisko niż las czy park. Dobre wygodne buty to podstawa bezpieczeństwa i komfortu w górach.

Buty czyli podstawa bezpieczeństwa i komfortu w górach

Odpowiednie buty oraz odzież to naprawdę podstawa bezpieczeństwa oraz komfortowego spędzania czasu w górach. Miłośnicy górskiej turystyki nie kupują sobie drogich rzeczy tylko po to, by kolokwialnie mówiąc, szpanować i pokazywać innym, na jakie marki ich stać. Dobre buty do trekkingu czy chodzenia po górach mają po prostu zdecydowanie inną konstrukcję, są wykonane z dobrej jakości skóry oraz nowoczesnych materiałów, które pozwalają stopom oddychać i zapewniają im komfort. Poza tym bardzo ważna jest też sama podeszwa takich butów, która musi odpowiednio współpracować z podłożem i ze stopą. Trudno znaleźć to wszystko w najtańszych butach z marketu. Jeżeli w góry idzie się w naprawdę dobrych warunkach pogodowych w środku lata, do tego wybiera się bardzo prostą trasę, na przykład gdzieś w Bieszczadach, można ewentualnie pozwolić sobie na wyjście w zwykłych butach sportowych. W innych przypadkach lepiej sięgnąć po coś profesjonalnego. Marka Salewa oferuje doskonałe buty do chodzenia po górach, na Polarsport warto zwrócić swoją uwagę.

Salewa i profesjonalne buty do chodzenia po górach

Za wspominaną marką stoi wiele lat doświadczenia w produkowaniu dobrego obuwia dla miłośników górskich wędrówek. Warto zatem wybrać sobie jedną parę z oferty, jeżeli w góry chodzi się naprawdę często. Buty powinny zapewnić dobrą przyczepność do podłoża i amortyzować kostki. Najlepiej wybrać numer większe, bo zmęczone wędrówkami stopy często puchną, a buty nagle stają się za ciasne.