Jakie są konsekwencje lekceważenia dżudogi?

judo

Kimono należy do tradycji judo i należy mu się z tej racji szacunek. Nie można go niszczyć ani traktować go pogardliwe, bo to godzi w podstawy judo.

Czego nie wolno robić ze strojem do judo?

Z pewnością na kimonie do judo nie wolno pisać ani rysować obraźliwych nacjonalistycznych, ani innych znaków. Nie zaleca się również prasowania go gorącym żelazkiem. Jeśli już to trzeba to robić ostrożnie, żeby strój do judo nie był niczym ser szwajcarski, czyli cały naszpikowany dziurami. Po trzecie kimono do judo nie powinno zbyt długo przebywać na ostrym słońcu, bo inaczej wypłowieje i zbrzydnie. Straci też swą delikatność i miękkość.

Jaka kara czeka zawodnika za nieposzanowanie własnego stroju do judo?

W zasadzie taki zawodnik zostaje natychmiast zawieszony, chociaż powodem jego sportowej banicji nie jest niedozwolony doping. W skrajnych przypadkach może nawet zostać dożywotnio skreślony z krajowej federacji judoków. Po drugie grozi mu surowa kara finansowa i zakaz występowania w międzynarodowych imprezach.

Jest to dość surowa kara, bo judoga, wobec którego postawiono zarzuty i w związku z tym nie może pojawić się na tatami -nie zarabia. W najgorszym razie może zostać skazany za obrazę moralności na prace społeczne i nadzór kuratora. Jednak takie sankcje są rzadko wyciągane wobec judogi- buntownika. Jak widać, kimono do judo (takie) to nie zwyczajny zlepek materiałów, a wyjątkowe ubranie, które jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym judo na całym globie.