Solidne buty w góry: na co zwrócić uwagę?


Wybór butów, które mają się dobrze sprawdzić podczas górskich wędrówek nie jest prostym zadaniem. Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?

Dobra przyczepność to podstawa!

Wybierając buty w góry, warto skupić się na tak ważnej sprawie, jaką jest podeszwa. Niezbyt twarda, ale i niezbyt miękka, zapewni stopie odpowiednie warunki podczas długiego marszu. Dobra podeszwa w górskich butach powinna też zapewniać doskonałą amortyzację, dzięki czemu nawet długie zejścia nie będą sprawiały nadmiernych problemów.
Dobra podeszwa w obuwiu górskim to nie tylko solidny materiał, ale i bieżnik. Warto wybierać takie podeszwy, które będą zabezpieczone przed utykającymi w bieżniku kamykami. Warto też zwrócić uwagę na to, czy podeszwy w wybranym rodzaju obuwia zapewniają odpowiednią przyczepność. To ważna kwestia oraz szansa na uchronienie się przed upadkiem, np. w chwili, gdy w deszczowy dzień trzeba pokonać kamienistą ścieżkę.

Buty w góry: skórzane czy ze sztucznych materiałów?

O tym,z jakiego materiału powinna być wykonana idealna cholewka do górskich butów, można dyskutować godzinami. Jedni wolą skórę, inni stawiają na nowatorskie materiały, dzięki którym stopa w trakcie wędrówki ma zapewniony maksymalny komfort bez względu na warunki pogodowe. Każde z tych rozwiązań ma swe mocne strony, każde może się świetnie sprawdzić na górskich szlakach. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Na to, czy wybierane przez nas obuwie górskie posiada wewnętrzną warstwę z nieprzemakalnej membrany. Dlaczego jest to tak ważne? Bo chodzenie w mokrych butach nie jest zbyt przyjemne, a jeszcze większym problemem okazuje się konieczność założenia na nogi butów, które poprzedniego dnia przemokły. Odpowiedni dodatek z nieprzemakalnej membrany oraz regularne korzystanie z impregnatów to podstawa, dzięki której przed takimi sytuacjami można się skutecznie chronić.

Dobre obuwie to podstawa dla każdego, kto wybiera się w góry. Im wyższe partie gór mają stać się celem wyprawy, tym ważniejszą rolę odgrywa solidne obuwie.